image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kanada merkezli CBC televizyonuna verdiği röportajda, Ukrayna müzakerelerinde doğuya doğru çekilmesini talep eden Rusya’ya yanıt verdi.

Stoltenberg, ittifakın 1997'den bu yana kendisine katılan ülkelerden askerlerin geri çekilmesini kabul etmeyeceğini belirtti.

CBC’ye konuşan NATO Genel Sekreteri şu ifadeleri kullandı:

““NATO müttefikleri, Avrupa'nın ulusal güvenliğinin mutlak temel ilkelerinden, NATO gibi bir ittifaka üye olmak isteyip istemediğine bakılmaksızın her ülkenin kendi yolunu seçmesi gerçeğinden taviz veremez. Ayrıca 1997'den bu yana NATO'ya katılan tüm ülkelerde NATO askerlerinin olmaması gerektiğine de razı gelemeyiz.”

NATO Genel Sekreteri ayrıca böyle bir gelişme halinde ittifak üyelerinin “yarısının’ NATO ordusu tarafından korunmayacağını ve ‘ikinci sınıf üyeler’ haline geleceğini” kaydetti.

Öte yandan NATO’nun nükleer silahlar dahil olmak üzere silahları kısıtlama konularını Rusya ile görüşmeye hazır olduğuna dikkat çeken Stoltenberg, aynı zamanda ittifakın Rusya’nın “endişelerine kulak vermeye” hazır olduğunu vurgulayarak Ukrayna’daki gerilimi düşürme çağrısı yaptı.

Rusya'nın NATO'dan talepleri!

Rusya ile NATO arasında gerçekleşen görüşmelerde, Rusya’nın kendi güvenliği için NATO’dan belli başlı talepleri olmuştu.

Rusya’nın istediği güvenlik garantileri, güvenlik garantisi talepleri, NATO’nun doğuya doğru genişlemeyi durdurması, ittifakın 1997’den sonraki genişleme politikaları çerçevesinde doğu Avrupa ülkelerine yerleştirdiği silahlar ile askeri tesislerin geri çekilmesi gibi şartlar içeriyor.

Rus yetkililer, söz konusu görüşmelerde uzlaşıya yaklaşılmadığı yönünde açıklamalar yapmıştı.