image

PeyamaKurd - Rusya'nın daha önce komşularına karşı güç kullandığını dile getiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bu nedenle Rus ordu birliklerinin Ukrayna sınırına doğru aktarılmasının ‘sadece bir blöf’ olarak görülemeyeceğini dile getirdi.

Alman Welt gazetesine demeç veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın daha önce komşularına karşı güç kullandığını, bu nedenle Rus ordu birliklerinin Ukrayna sınırına doğru aktarılmasının ‘sadece bir blöf’ olarak görülemeyeceğini belirtti.

Rus yönetimine uyarıda bulunan NATO Genel Sekreteri açıklamasında, “Bu yıl ikinci kez Rusya'nın Ukrayna sınırına binlerce asker aktardığını görüyoruz. Rusya'nın niyeti konusunda varsayımda bulunamam. Ancak Rusya'nın daha önce komşularına karşı güç kullandığını gördük. Bu nedenle, bunun sadece bir blöf olduğu varsayılamaz” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Stoltenberg, NATO’nun ileride ‘kendisini saldırganlıktan koruyabilmesi için Ukrayna'ya siyasi ve pratik destek’ sağlamaya devam etmeye hazır olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Rusya'yı tansiyonu ve gerilimi düşürmeye çağırıyorum. Aynı zamanda Rusya ile eskiden de olduğu gibi diyaloğa açığız. Gerilim yüksek olduğu zaman diyalogun önemi daha da artıyor."