image

PeyamaKurd - Kiev ile Moskova arasındaki askeri gerilim sürerken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Karadeniz'e kıyısı olan ülkelere takviye birlikler konuşlandırabileceğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Romanya'yı ziyaretinde Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile Mihail Kogalniceanu Askeri Üssü'nde basın toplantısı düzenledi.

Romanya ve Karadeniz'e takviye güç!

Romanya'daki ziyaretinde Ukrayna çevresindeki gerilimli sürece değinen Stoltenberg, NATO'nun bölgedeki varlığını artırdığını ancak Romanya ve Karadeniz'deki diğer ülkelere muharebe grupları konuşlandırılması da dahil daha fazla takviye olasılığını gözden geçirdiğini kaydetti.

Basın açıklamasında, Avrupa'nın doğu ve güneydoğusundaki NATO varlığının güçlendirilmesine ilişkin planların NATO savunma bakanlarının 16-17 Şubat'ta Brüksel'de yapacakları toplantıda ele alınacağını dile getiren Stoltenberg, nihai kararın ilkbaharda alınmasını beklediğini vurguladı.

Ayrıca Stoltenberg, ittifak güçlerinin sayısının artmasını 'Ukrayna yakınlarındaki ve topraklarındaki askeri varlığın güçlendirmeye devam etmesi' ile ilişkilendirerek, Avrupa'da yeni bir silahlı çatışma riski bulunduğunu belirtti.