image

PeyamaKurd - Ukrayna sınırındaki askeri gerilim ve yığılmalar devam ederken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'ya diyalog daveti için gönderdiği mektuba henüz yanıt gelmediğini dile getirdi.

Yarın NATO Savunma Bakanlarının Avrupa'nın on yıllar içerisinde karşılaştığı en ciddi güvenlik krizini görüşmek üzere bir araya geleceğini dile getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'ya gönderilen mektup ile ilgili konuştu.

Stoltenberg, Ukrayna Savunma Bakanı'nın da toplantıya katılacağını ifade ederek, Gürcistan, Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği temsilcilerinin de toplantıda hazır bulunacağını ifade etti.

"Rusya'dan henüz mektubumuza cevap almadık"

Bakanların, ittifak içerisinde yük paylaşımı konusunu ele alacağını dile getiren Stoltenberg, Avrupa ve Kanada'da savunma harcamalarının 2014'ten bu yana 7 yıl üst üste artarak 270 milyar dolar ek miktara ulaştığını kaydettti.

Ayrıca Stoltenberg, bakanların, haziranda İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenecek NATO zirvesinde kabul edilecek "Stratejik Konsept"i masaya yatıracaklarını vurguladı.

Öte yandan açıklamasının devamında Rusya'nın NATO'nun mektubuna cevap verip vermediğinin sorulması üzerine Stoltenberg, "Rusya'dan henüz mektubumuza cevap almadık. Cevabı memnuniyetle karşılarız" ifadesini kullandı.