image

PeyamaKurd - NATO-Rusya Konseyi Toplantısı'nda, tarafların pozisyonlarını koruduğunu, dile getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun yeni bir dizi toplantı teklif ettiğini, ancak Rusya'nın buna henüz cevap vermediğini ifade etti.

2019'dan bu yana ilk kez toplanan NATO-Rusya Konseyi, Ukrayna sınırındaki Rus askeri tahkimatı sonrası ortaya çıkan gerginlik ve Avrupa'nın güvenliğiyle ilgili konuları değerlendirdi.

NATO-Rusya görüşmelerinin Brüksel'deki NATO karargahında yapılan toplantıya, Stoltenberg başkanlık etti.

"Ortayı bulmak kolay olmayacak"

Yapılan görüşmelerde, Rusya adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko ile Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin katıldı. NATO müttefiklerinin Brüksel'deki daimi temsilcilerinin yanı sıra ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman da toplantıda hazır bulundu.

Toplantı bitiminde gazetecilere bilgi veren Stoltenberg, Ukrayna içinde ve çevresindeki durum ile bunun Avrupa güvenliğine yansımalarını ele aldıklarını vurguladı.

Stoltenberg, "Bu konularda NATO müttefikleri ile Rusya arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Ortayı bulmak kolay olmayacak" diyerek, buna rağmen aynı masa etrafında toplanmanın olumlu bir sinyal olduğunu kaydetti.

"NATO ilkelerinden taviz vermeyecek"

NATO'nun, Rusya'ya diyaloğu sürdürme ve bir dizi yeni toplantı yapma teklifinde bulunduğunu bildiren Jens Stoltenberg, tekliflerinin silahların kontrolü, füzelerin sınırlandırılması, silahsızlanma, siber saldırılar, nükleer politikalar gibi birçok konuyu kapsadığını belirtti.

Ayrıca NATO Genel Sekreteri açıklamasında, "Rusya, bu teklifte mutabık kalma gibi bir durumda değildi. Reddetmediler, ancak Rus temsilci, NATO'ya yanıt vermek için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Biz oturup konuşmaya hazırız. Rusya'nın yanıtının olumlu olmasını ümit ediyorum, çünkü diyaloğa ihtiyacımız var" sözlerine yer verdi.

Stoltenberg, sık sık diyaloğa hazır oldukları mesajını vererek, NATO'nun açık kapı politikasından ve müttefiklerin birbirini koruması ilkesinden taviz vermeyeceklerini dile getirdi.