image

PeyamaKurd - Kiev ile Moskova arasında askeri ve siyasi gerilim sürerken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-Rusya Konseyi üyelerini yeni görüşmeler yapmaya davet ettiğini duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Stoltenberg yapılan görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'nın çevresinde asker konuşlandırmasını ve bunun Avrupa'nın güvenliğine yönelik etkisini ele aldıklarını belirterek, NATO'nun, Rusya'yı gerilimi düşürmeye çağırdığını aksi durumda bunun bedelinin yüksek olacağını kaydetti.

Açıklamalarında geçen hafta NATO-Rusya Konseyi kapsamında bir araya gelindiğini anımsatan Stoltenberg, yapıcı sonuç elde etme hedefiyle yeniden masaya oturmaya hazır olduklarını vurguladı.

"Temel ilkelerden taviz vermeyeceğiz"

Rusya ile yapılan müzakerelerin yeniden yapılması çağrısı yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenbeg "Bugün NATO-Rusya Konseyi'nin tüm üyelerine bir dizi toplantı için davetiye gönderdim" açıklamasında bulundu.

Stoltenberg söz konusu yapılan bu toplantılarda, Rusya ile ilişkilerin konu edileceğini aktararak, görüşmelerin askeri faaliyetlerinin risklerinin azaltılmasını, şeffaflığın artırılmasını ve iletişim kanallarının iyileştirilmesini içerebileceğini belirtti.

Ayrıca Genel Sekreter açıklamasının sonunda, NATO'nun, Rusya'nın endişelerini dinlemeye hazır olduğunu ancak temel ilkelerinden taviz vermeyeceğini de dile getirdi.