image

PeyamaKurd - Rusya'nın bazı ülkelerin Kuzey Atlantik İttifakına girişini etkilememesi gerektiğini belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, söz konusu ülkelerin egemen birer devlet olduklarını dile getirdi.

Jens Stoltenberg, Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nün sanal konferansında, NATO’nun genişlemesinin Rusya ile ilişkilerin kötüleşmesine yol açıp açmayacağı sorusuna, “NATO’ya katılma konusu doğrudan aday ülkeyi ve NATO’yu ilgilendiriyor, Rusya’nın sürece müdahale etmeye veya onu engellemeye hakkı yok” açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, daha önce Varşova Paktı'nın parçası olan devletleri saflarına kabul ederek NATO'nun saldırgan davrandığı iddiasını reddederek, ‘söz konusu ülkelerin demokratik prosedürlerle NATO’ya katılmak istediklerine kendileri karar verdikleri için’ ‘NATO’nun doğuya yayılmacılığın’ söz konusu olmadığını kaydetti.

Ayrıca Genel Sekreter Stoltenberg, “Biz hiç kimseyi NATO'ya katılmaya zorlamıyoruz, örneğin İsveç ve Finlandiya komşularımız olup, NATO’ya katılmak istemiyorlar ve biz buna saygı duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Öte yandan Stoltenberg’e göre Baltık ülkeleri, Romanya, Bulgaristan ve diğer devletler, NATO’ya girmek istediklerine kendileri karar verdi ve standartlara uygun olduklarını teyit ederek ittifaka üye oldu.