image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Adriyatik’te yer alan ABD’ye ait George H.W. Bush uçak gemisini ziyaret etti ve burada basına konuştu. 

Stoltenberg, Rusya'yı Ukrayna'da gerginliği tırmandırmak için sahte bahaneler kullanmaması, İran'ı da savaşta Rusya'ya yardım etmemesi için uyardı.Ayrıca Ukrayna’daki savaşa değinen Stoltenberg, savaşın çok önemli bir aşamada olduğunu dile getirdi.

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, başarısızlıklarına muharebe alanında daha fazla saldırganlıkla karşılık verdiğini” belirten Stoltenberg, Rusya’nın sivillere, yerleşim alanlarına ve sivil altyapıya saldırılar düzenlediğini söyledi. 

“Rusya şimdi de Ukrayna’nın kendi topraklarında radyolojik kirli bomba kullanmaya hazırlandığı şeklinde yanlış iddialarda bulunuyor diyen Stoltenberg şöyle devam etti:

"NATO müttefikleri, çok açık şekilde yanlış olduğu görülen bu suçlamayı reddetmektedir. Rusya, sıklıkla kendi yapmaya niyetlendikleri şeylerle başkalarını suçluyor. Bunun örneğini Suriye’den Ukrayna’ya daha önce de gördük. Rusya gerginliği daha da tırmandırmak için sahte bahaneler kullanmamalı. Dünya bunları yakından izliyor.”

Stoltenberg İran’a da değinerek, son günlerde İran’ın Rusya’ya askeri yardımda bulunduğunu gördüklerini dile getirdi.

“Bu kabul edilemez” diyen Stoltenberg, Rusya’ya hiçbir ülkenin yardım etmemesi gerektiğini belirtti.