image

PeyamaKurd - Ukrayna'da çatışmanın tarafı olmayacaklarını dile getiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg yaptığı açıklamada, asker göndermeyeceklerini ve Ukrayna hava sahasında uçaklarını uçurmayacaklarını dile getirdi.

Kiev-Moksova arasında çatışmalar sürerken, bu sabah Rus ordusu Harkov şehrinde belediye binasını füzeyle vurdu. Saldırıda 6 kişi yaralandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tüm dünya dün müzakere masasına oturan iki ülkeden gelecek haberleri beklerken, Polonya'daki NATO üssünde Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda ilşe birlikte basın toplantısı yaptı. Toplantıda yaşanan gerilime dikkat çekti.

Basın açıklamasında, "Putin barışı yok etti. Belarus işgale yardım ediyor. Ukrayna'nın yanındayız" diyen Stoltenberg, "NATO bir savunma ittifakıdır ve topaklarımızı sonuna kadar müdafaa edeceğiz. Rusya ile savaş niyetimiz yok" dedi.

Ukrayna'da çatışmanın tarafı olmayacaklarını, asker göndermeyeceklerini ve Ukrayna hava sahasında uçaklarını uçurmayacaklarını belirten Stoltenberg ayrıca "Bugün, tarihimizde ilk kez NATO Mukabele Kuvveti'ni aktif hale getiriyoruz" ifadesini kullandı.