image

PeyamaKurd - 14 Haziran'da başkent Brüksel'de düzenlenecek zirve ile ilgili açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantının ana konularından birinin silah kontrolü olacağını ifade etti.

Genel Sekreter Stoltenberg, Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte ile NATO'nun Brüksel'deki karargahında görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Stoltenberg açıklamasında, "ABD Başkanı Biden'ı birkaç hafta içinde Brüksel'de ağırlamak için sabırsızlanıyorum" diyerek konuşmalarının devamında şunları belirtti:

"Buluştuğumuzda NATO'nun Rusya ile ilişkisinden, NATO'nun daha iddialı ve komşulara karşı agresif eylemlerinden sorumlu bir Rusya'ya nasıl uyum sağlayacağına ve 2030 gündemimize kadar pek çok konuyu görüşeceğimize eminim."

"Zirve'nin önemli konulardan biri silah kontrolü olacak"

NATO Genel Sekreteri, 14 Haziran'da yapılacak NATO Zirvesi'nde ele alınacak en önemli konulardan birinin silah kontrolü olacağını belirtti.

Basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in silah kontrolü anlaşmasının kapsamını genişletmek anlaşmasından memnuniyet duyduğunu belirten Stoltenberg, daha fazla silah sisteminin anlaşma kapsamına alınması gerektiğini vurguladı.

Biden'ın zirveden sonra Moskova'ya geçerek, Putin ile bu hususu görüşeceğine işaret eden Stoltenberg, ziyaretin NATO'nun Rusya ile diyalog stratejisi kapsamında olduğunu dile getirdi.