image

PeyamaKurd - Norveçli bilim insanlarına göre, Çinli bilim insanlarının yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) bir laboratuvarda ürettiği ve ardından yarasalardan doğal şekilde evrimleşmiş gibi görünmesi için izleri saklamaya çalıştığına dair kanıtlara sahip olunduğu ileri sürüldü.

Kovid-19 salgınına ilişkin İngiliz Profesör Angus Dalgleish ve Norveç merkezli ilaç şirketi Immunor’un Başkanı Dr. Birger Sorensen tarafından yapılan çalışmada, virüsün yapısında sadece laboratuvar manipülasyonu ile oluşabilecek benzersiz izler buldukları iddia edildi.

Uzmanlar, geçen yıldan beri söz konusu iddia için ön kanıtlara sahip olduklarını ancak akademisyenler ve büyük tıp dergileri tarafından bunun göz ardı edildiğini ortaya koydu.

Öte yandan konuya dair Dalgleish ve Sorensen kaleme aldıkları 22 sayfalık makalede, bilim insanlarının 2002 ile 2019 yılları arasında Wuhan’da yaptıkları yürütülen araştırmaları analiz ettikten sonra bu sonuca vardıkları vurgulandı

Dalgleish ve Sorensen’e göre, ABD üniversiteleriyle uyum içinde çalışan bazı Çinli bilim adamlarının, koronavirüsü üretmek için araçlar geliştirdiği belirtilerek, Wuhan’daki laboratuvarda insan hücrelerinde hızla çoğalması için doğal olarak oluşan virüsü daha bulaşıcı hale getirmeye çalışıldı.