image

PeyamaKurd - Kanada Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Judy Sgro, Kanada Parlamentosu’nun Uluslararası Ticaret Komitesinin 10. Ayın başlarında Tayvan’ı ziyaret etmeyi düşündüklerini bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin-Tayvan gerilimine sebep olan Tayvan ziyaretinden sonra, Kanadalı milletvekilleri tarafından Tayvan’a ziyaret planlandığı duyuruldu.

Kanada Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Judy Sgro, Parlamentonun Kanada-Tayvan Dostluk Grubu üyesi olan 8 komite üyesinin Tayvan’a gitmeyi planladığını kaydederek şu ifadelere yer verdi:

 "Ziyaretin amacı Tayvan ya da Çin için sorun oluşturmak değil. Ticaret komitesi, iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirmek adına, yeni fırsatları değerlendirmek üzere Tayvan’ı ziyaret etmeyi planlıyor."

“Kanada’nın da Çin’e karşı durmasından gurur duyuyorum”

Judy Sgro, ABD Kongre Heyeti’nin Tayvan’a yapılan ziyaretindin ardından uluslararası ilişkilerde "önemli bir baskı" olduğuna dikkat çekerek, "gerekli" bir gezi olarak değerlendirdi.

Sgro, "Demokrasi hepimizin önemli bir parçasıdır. Özgürlükleri ve demokrasileri için savaşan diğer ülkeleri korumamız gerekiyor. Açıkçası Kanada’nın da Çin’e karşı durmasından gurur duyuyorum" sözlerini dile getirdi.  

Öte yandan Kanada’nın Tayvan gezi planına geçtiğimiz baharda başladığı bildirilirken, yolculuğun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, kısmen de olsa Tayvan’ın COVID-19 protokollerine bağlı olacağı ifade edildi.