image

PeyamaKurd - Başkent Irak'ta bulunan Papa Franciscus, "Yıllarca Irak için dualar ettik. Aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük yeter. Irak’ı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerekiyor" ifadesini kullandı

Irak’ı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerektiğine dikkat çeken Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus, "Irak’ın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor" sözlerine yer verdi.

"İç savaş ve terör, ülkeye yıkım ve ölüm getirir"

Vatikan lideri Papa, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, siyasi liderler, sivil toplum kuruluşu (STK) liderleri ve diplomatlarla görüşmesinde konuşma gerçekleştirdi.

Açıklamasında, “Hac için Irak’a geldim” diyen Papa, Iraklı Müslümanlar ve Hristiyanları selamlarken, Irak’ın iç savaş ve terörden etkilendiğini vurgulayarak, tüm bunların ülkeye yıkım ve ölüm getirdiğine vurgu yaptı.

Şengal'de Ezidilere terör örgütü IŞİD tarafından yapılan saldırılara da değinen Papa, bunları kınadıklarını belirtti. Tüm dünyayı etkisi altına alan eni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı da Papa, dayanışma çağrısında bulundu.

"Aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük yeter"

Ayrıca Papa açıklamasında, terör saldırılarında evlatlarını kaybedenlerin acısını paylaştığını belirterek şunları dile getirdi:

"Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmalıyız. Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister. Irak’taki dinlerin çeşitliliği ülkeyi yüz yıllar öncesinden özel konuma yükseltmişti. Ülkeyi yeniden kalkındırmak yetmez.

Yeniden kalkındırmayı başarmak önemli. Yıllarca Irak için dualar ettik. Aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük yeter. Irak’ı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerekiyor. Irak’ın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor."

Ayrıca Papa Franciscus değerlendirmesinde, Irak’taki Hristiyan varlığının ülkeye zengin miras bıraktığını da sözlerine ekledi.