image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava operasyonlarına yönelik ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yeni bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Savunma Bakanlığı, Kuzey Suriye, Irak ve Türkiye'de gerilimi tırmanan eylemlerden derin endişe duyuyor. Bu tırmanış, DAİŞ’in güçsüzleşmesi ve onu yenmek için yıllarca süren ilerlemesini yenmek için Küresel Koalisyon'u tehdit ediyor” ifadelerine yer verildi.

ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti”

Pentagon, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Suriye'deki son hava saldırıları, DAİŞ’i yenmek ve on binden fazla DAİŞ tutuklusunu gözaltına almak için Suriye'de yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti. Ayrıca, koordinasyonsuz askeri eylemler Irak'ın egemenliğini tehdit ediyor. 

DAİŞ’i yenilgiye uğratma misyonuna odaklanmayı sürdürmek ve sahada DAİŞ’i yenme misyonuna bağlı personelin emniyetini ve güvenliğini sağlamak için derhal gerilimi azaltmak gerekiyor. Bu eylemler sonucunda hem Türkiye'de hem de Suriye'de meydana gelen sivil kayıplarını kınıyor, başsağlığı diliyoruz. Sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığına dair raporlar da bizi endişelendiriyor. 

Gerginliği azaltma çağrısı yaparken, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz. Ateşkes düzenlemelerini sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.”