image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile Rojava arasındaki Peşhabur-Semelka sınır kapısının yarın yeniden gidiş-gelişlere açılacağı açıklandı.

Konuyla ilgili basına açıklamada bulunan Peşhabur Sınır Kapısı Müdürü Şewket Berbihari, kakıdan geçecek yolcular için yeni bir mekanizmanın işletileceğini dile getirdi.

Peşhabur Sınır Kapısı Müdürü Şewket Berbihari basına yaptığı açıklamada kapının 24 Ocak 2022 tarihinden itibaren ticari amaçlar ve iki tarafta mağdur olanlar için açılacağını kaydetti.

Berbihari, Uluslararası kuruluşlarda çalışanlar ve ulaşım için sürekli kapıyı kullananların eskisi gibi bu hattı kullanabileceklerini belirterek, “Ancak normal yolcular için henüz bir mekanizma belirlenmedi. En yakın zamanda onlar için de yeni bir mekanizma bulunacak” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi ile Rojava arasındaki tek sınır kapısı olan Peşhabur-Semelka sınır kapısı, 15 Aralık 2021 tarihinde Rojava tarafında düzenlenen gösteriler ve PYD’ye bağlı Devrimci Gençlik Hareketi üyelerinin, Peşhabur tarafındaki güvenlik güçlerine saldırısının ardından kapatılmıştı.