image

PeyamaKurd - İtalyan medyasına konuşan Ukrayna lideri Zelenskiy, Putin ile yaşanan gerilime değindi. Zelenskiy, bir gün öncesinde Putin ile masaya oturabileceğini ifade etmişti.

Bugün ise Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imajını kurtarmak için bazı liderlerin kendisine önerdiği gibi egemenliklerinden taviz vermeyeceklerini ifade etti.

İtalya’nın Rai 1 televizyon kanalına bir röportajda bulunan Zelenskiy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un savaştan sonra iki tarafın da aşağılanmaması ve Rusya için çıkış yolu bulma konusundaki açıklamalarını ele aldı.

Ukrayna lideri, Rusya için bir çıkış yolu aramaya gerek olmadığını dile getirerek, “Sayın Macron bunu boşuna yapıyor. Rusya istemediği ve kendisine ihtiyacı olduğunu anlamadığı sürece savaşı durdurmak için hiçbir şey yapmayacak, hiçbir çıkış yolu aramayacaktır" ifadesini kullandı.

"Arabuluculukta Ruslar yüzünden bir sonuç alınamadı"

Macron'a eleştiride bulunan Zelenskiy açıklamalarında, “Ben kendisinin (Fransa Cumhurbaşkanı Macron) arabuluculukta bazı sonuçlar elde etmek istediğini biliyorum ama bulamadı. Ve bizim tarafımızdan değil, Rusya’dan" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Ukrayna lideri konuşmalarının devamında ise Rusya Devlet Başkanı Putin’in “imajını” kurtarmak için egemenliklerinden taviz vermeyeceklerini belirterek, “Bana Başkan Putin’in 'imajını' kurtarmak için egemenliğimizin taviziyle ilgili bazı şeyler önermek bazı liderler açısından pek doğru değil" dedi.