image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova savaşı devam ederken NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da savaşı kazanamayacağını ifade etti.

ABD ajanası Associated Press'e konuşan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Geoana, birinci ayını dolduran Rusya-Ukrayna savaşına dair değerlendirmelere yer verdi.

"Rusya'nın saldırıları barbarca"

Geoana açıklamasında, Rusya'nın saldırılarının "barbarca savaş" olduğunu vurgulayarak, Putin'in bu savaşı kazanamayacağını ileri sürdü.

Rus tarafının kimyasal ya da nükleer silah kullanması durumunda NATO'nun "gerekli tedbirleri almaya zorlanacağı" uyarısında bulunan Geoana şu ifadelere yer verdi:

"NATO bir savunma ittifakıdır ama aynı zamanda nükleer bir ittifaktır. Ukrayna'ya karşı kimyasal silahlar veya üst düzey sistemler kullanırsa bu Putin'in Ukrayna'ya savaşının doğasını temelden değiştirecektir. NATO'nun buna orantılı olarak yanıt vermeye hazır olduğunu garanti edebilirim."

"Putin saldırıları mantıksız ve gereksiz"

Ayrıca bu açıklamasında Rusya'nın Mariupol kentindeki bir tiyatroya saldırısında yaklaşık 300 sivilin öldüğü iddialarına değinen Geoana, bunun Putin'in saldırılarının "mantıksız, barbarca ve gerekçesiz" olduğunun bir başka göstergesi olduğunu bildirdi.

Açıklamalarının devamında ise Geoana, Putin'in bağımsız bir topluma karşı daha fazla savaş suçları işlemeye devam etmemesini umduklarını vurguladı.