image

PeyamaKurd - Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde Rojava, Suriye ve Kürdistan Bölgesi’nde düzenlediği hava operasyonuyla ilgili “endişesini” dile getirerek “itidal” çağrısı yaptı.

Colonna, Moldova'da düzenlenen uluslararası bir konferansında yaptığı konuşmada, "Maalesef, Türkiye'nin yabancı bir ülkede saldırılar düzenlediğini ilk kez görmüyoruz. Her defasında Türkiye'nin daha fazla itidal göstermesi konusundaki arzumuzu dile getirdik” ifadelerine yer verdi.

Colonna,“Türkiye'nin terörizm karşısındaki güvenlik endişelerini anlıyoruz. Ancak bu tür araçlarla ve böylesine bir yöntemle değil” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada, Rojava ve Suriye'de “kara operasyonu” hakkında, “Bunun sadece bir hava harekatıyla sınırlı kalması da söz konusu değil. Burada ne kadarlık bir gücün Kara Kuvvetlerinden buna katılması gerekir, bunu da zaten ilgili birimlerimiz, Savunma Bakanlığımız, Genelkurmayımız birlikte kararını verirler; istişaremizi yaparız, ondan sonra da adımlarımızı buna göre atarız” ifadelerine yer vermişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre Rojava ve Suriye'de gerçekleştirilen hava operasyonunda çok sayıda Demokratik Suriye Güçleri (DSG) savaşçısı ve rejim askeri hayatını kaybetti.