image

PeyamaKurd - "Rüşvet almakla" suçlanan ABD'li Senatör Bob Menendez, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığından geçici olarak ayrıldı.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Senatör Chuck Schumer yaptığı açıklamada, "Senatör Menendez, sorun çözülene kadar haklı olarak Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden geçici olarak ayrılmaya karar verdi" ifadesini kullandı.

Menendez'in "kendini adamış bir kamu görevlisi" olduğunu belirten Schumer, adil yargılanma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Öte yandan savcılar, senatör ve eşinin parayı "Mısır hükümetine fayda sağlamak" için kabul ettiğini iddia ediyor. Suçlamalar Adalet Bakanlığı'nın yıllar süren soruşturmasının ardından geldi.

New York Güney Bölge Federal Mahkemesine sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez ve eşi Nadine Arslanian'a, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti.

Federal savcılar, bir yıldan fazla süren soruşturma kapsamında, Menendez'in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.