image

PeyamaKurd - Donbas bölgesinden süren gerilim ile ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak, Ukraynalı milliyetçilerin Rusça konuşanlara yönelik soykırım düzenlemesi durumunda, Moskova'nın kayıtsız kalmayacağını dile getirdi.

Fransız Politique Internationale gazetesine röportajında bulunan Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak, "Malesef Ukrayna'da halâ son derece radikal siyasi gruplar var. Bu gruplar her türlü eylemlere hazır. Son zamanlarda gözlemlediğimiz gibi, Ukrayna devleti bu gruplara karşı koyma gücüne sahip değil" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Rus diplomat açıklamalarında söz konusu durumda, soykırım belirtilerini taşıyan durumla karşı karşıya kalabileceklerini dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Kiev sokaklarında açık bir şekilde milliyetçi şiddet eylemlerini düzenleyenlerin çatışma bölgesinde otorite sahibi olması durumunda bu bir trajedi olacak. Sadece Rusya değil tüm uluslararası toplum bu duruma kayıtsız kalamaz. Nisan ayında yaptığım açıklama da bu bağlamda değerlendirilmeli."