image

PeyamaKurd - G7 zirvesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Afganistan konulu G7 formatlı toplantı ile ilgili net bir anlayışa sahip olmadığını dile getirdi.

Japonya Dışişleri Bakanı Toşimitsu Motegi’nin 8 Eylül'deki G7 toplantısının Rusya ve Çin dışişleri bakanlarının katılımıyla planlandığı yönündeki sözlerini yorumlayan Zaharova, Moskova’nın bu konuda net bir anlayışa sahip olmadığını ifade etti.

Açıklamasında, “Ortaklarımız sistematik olmayan bir yaklaşım sergiliyor" diyen Zaharova, "İki gün önce Berlin ve Paris'ten bir tür toplantı ile ilgili sinyaller aldık, fakat G7 söz konusu değildi. Ardından Tokyo’dan G7 bağlamında bir açıklama geldi. Tüm bunlar, G7’den Rusya ve bu formattaki toplantıya kah katılmama, kah katılma ile ilgili farklı açıklamalar gelirken olup bitiyor” ifadesini kullandı.

Ayrıca Sözcü Zaharova açıklamasında, “Ortaklar arasında kendilerinden ve etraflarındaki dünyadan ne istedikleri konusunda net bir kavrayış eksikliği olduğu ortada" sözlerine yer verdi.