image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya savaşında Kiev yönetimine askeri yardımlarını sürdüren NATO'ya ilişkin Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan kritik bir açıklama geldi. Scholz açıklamasında, Rusya ile NATO arasında savaşa izin vermeyeceklerini ifade etti.

Alman basınında Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırarak, şiddet kullanarak sınırların kaydırılmaması konusunda Avrupa'da onlarca yıldan beri güvenliği garanti altına alan uzlaşmayı bozduğunu dile getiren Scholz, bu yüzden Ukrayna'ya destek verdiklerini kaydetti.

"Bir NATO ülkesinin doğrudan müdahalesi yok"

NATO-Rusya gerilimine dikkat çeken Scholz, Ukrayna'ya verilen desteğe ilişkin tüm kararların düşünerek ve müttefik ülkelerle birlikte alındığını belirterek, "Görev yeminini ciddiye alan bir Almanya Başbakanı'nın, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın, Rusya ile NATO arasında bir savaşa dönüşmemesi için her şeyi yapması gerekir" dedi.

Alman Şansölyesi açıklamasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa herhangi bir NATO ülkesinin doğrudan müdahalesinin bulunmadığını dile getirdi.

"Böyle bir tırmanışa izin vermeyeceğiz"

Ayrıca açıklamalarının devamında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un 24 Ocak'ta Strazburg'da Avrupa Konseyinde kullandığı "Rusya'ya karşı bir savaş içindeyiz, birbirimize karşı değil." sözlerinin hatırlatılması üzerine Scholz şu sözlere yer verdi:

"NATO ile Rusya arasında savaş yok. Böyle bir tırmanışa izin vermeyeceğiz. Alman hükümeti olarak bu konuda tamamen hemfikiriz ve Dışişleri Bakanı da bunu böyle görüyor."