image

PeyamaKurd - Irak ve Suriye’den militanların Afganistan’da toplandığını dile getiren Rusya lideri Vladimir Putin, bu kişilerin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde durumu istikrarsızlaştırma girişiminde bulunabileceklerini ve bu nedenle sınırdaki durumun sürekli izlenmesi gerektiğini vurguladı.

BDT ülkeleri istihbarat servislerinin temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak ve Suriye’den silahlı grupların Afganistan’da toplandığını, bu kişilerin BDT ülkelerinde durumu istikrarsızlaştırma girişiminde bulunabileceklerini ve bu nedenle sınırdaki durumun sürekli takip edilmesi gerektiğini belirtti.

"Ortak özel operasyonlar yürütmeliyiz"

Bölgeye militanların toplandığına dikkat çeken Putin şu ifadelere yer verdi:

“Irak, Suriye'den çatışma deneyimleri bulunan militanlar (Afganistan’da) aktif bir şekilde toplanıyor. Bu nedenle teröristlerin, BDT ülkeleri de dahil olmak üzere doğrudan açılma yoluyla komşu ülkelerdeki durumu istikrarsızlaştırmaya çalışmaları muhtemel."

Ayrıca Rus lider açıklamasında, “Bu bağlamda Afganistan sınırındaki durumu sürekli takip etmek ve militanlara karşı koymaya hazır olmak, bunun için de gerekirse güvenlik güçlerinin çalışmalarını koordine etmek, ortak özel operasyonlar yürütmek önemli" sözlerini kullandı.