image

PeyamaKurd - Rusya’nın özellikle Türkiye’nin operasyon sinyalinin ardından yönünü Rojava’ya çevirerek bölgede bir “istikrarsızlaştırma” planının olduğu iddia edildi.

Al-Hat Net’e yer alan habere göre Rusya, Suriye’deki gücünü artırmak için Rojava’da istikrarsızlaştırma planını devreye soktu.

Rusya’nın son zamanlarda Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve ABD’ye yakın bölgelerde devriyelerini artırması da bu yöndeki planını devreye sokma girişimi olarak değerlendirildi.

Rusya son günlerde DSG kontrolündeki bölgeler ile Suriye hükümeti ve İran milislerinin kontrolü altındaki bölgeler arasında devriye gezmeye başlamıştı.

“Moskova'nın amacı, varlığını tesis etmek ve gerektiğinde bu alanlara müdahale edip harekete geçebileceğini göstermek” diyen Rus uzman Read Jabr, bu mesajların öncelikle ABD’ye iletildiğini belirtti.

Ayrıca Rusya’nın bölgedeki vatandaşlara da gücünü bu şekilde yansıtmak istediğini söyleyen Rus uzman, Moskova’nın Rojava’da dahil olmak üzere Suriye genelinde nüfuzunu genişletmekten geri adım atmayacağı mesajını verdiğini iddia etti.

Rus uzman, bölge sakinlerinin Rus varlığına olumlu yaklaşması halinde Rusya’nın Rojava’da askeri varlığını üst perdeye taşıyacağını söyledi. Bu nedenle Rusya’nın yerel halk ve bölgenin ileri gelenleri ile anlaşmaya varma yollarını aradığı da belirtildi.

Rus uzman, Rusya’nın bu eylemlerle ABD ve yerel halkı test ettiğini, şimdilik her hangi bir sorunun olmayacağını ve ayrıca ABD ve Türkiye’nin Rusya’yı bu süreçte sadece izleyebileceğini, yanıt veremeyeceğini söyledi.