image

PeyamaKurd - Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’in içinde bulunduğu Rus bir heyetin, Suriye’nin başkenti Şam’da hükümetle görüşmeler halinde olduğu kaydedildi.

Görüşmeye ilişkin konuşan Rus Emekli Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcısı Andrey Baklanov, Kürt meselesinin Suriye’nin geleceğindeki rolüne dikkat çekti.

Baklanov, “Üst düzey yetkililerimiz Şam’da pek çok konuyu müzakere ediyor. Şüphesiz Suriye’nin geleceğinde kilit nokta Kürt meselesi” dedi.

Rudaw’a konuşan Baklanov, ekonomik meselenin çözüleceğini fakat Kürt meselesinin ise Suriye için anayasal ve ulusal bir mesele olduğunu kaydetti.

Erdoğan ile Putin anlaşamadı!

Söz konusu haberde, uzmanlara dayandırılan bir bilgiye göre, Rus heyetinin Şam’a gitmeden önce Ankara’nın Moskova’yı Kürtlere yardım etmekle suçlayıp yeni bir askeri operasyon yapacağı tehdidinde bulunduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan Dünya Çatışma Çözüm ve Öngörme Merkezi Başkan Yardımcısı Aleksandr Kuznetsov, Suriye’deki son gelişmelere ilişkin dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Kuznetov, Rusya’nın Rojava’da bir Kürt otonomisi istediğini belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Soçi zirvesinde Erdoğan ve Putin İdlib konusunda anlaşamadı. Şimdi ise Rusya, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolü altındaki bölgelerin Suriye egemenliğine tekrar girmesini ve Suriye güçlerinin dönmesini, fakat aynı zamanda bu bölgelerde Kürtlere bir otonomi verilmesini ve bu hakkın anayasada garanti altına alınmasını istiyor. Nitekim 3 sene önce böyle bir anayasa hazırlanmıştı, fakat Esad Kürt otonomisine çok sert tepki göstermişti.”

Kremlin’e yakın kaynaklar da Moskova ve Washington arasında Suriye’deki Kürt meselesi konusunda bir ortak fikir olduğu görüşünde.

 Öte yandan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pederson, Suriye hükümeti ile muhalefetin yeni bir anayasa yazma konusunda anlaştığını duyurmuştu.