image

PeyamaKurd - New York'taki temaslarını sürdüren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Taliban'ın vaatlerini yerine getirmesi ve özellikle aşırılıkçı grupların Afganistan'da yayılmasını önlemek için Rusya, Çin, Pakistan ve ABD'nin birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Sergey Lavrov açıklamasında Afganistan'da geçen ay iktidarı ele geçiren Taliban güçlerinin tanınmasının şu an gündemde olmadığını vurguladı. 

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul görüşmeleri için New York'ta bulunan Lavrov düzenlediği basın toplantısında, dört ülkenin sürekli temas halinde olduğunu belirtti.

"Taliban ile sürekli temas halindeyiz"

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Çin ve Pakistan'dan temsilcilerin Taliban ve örgüt ülkenin kontrolünü ele geçirmeden önce görüşmelere başkanlık eden eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile önceki Başkan Yardımcısı Abdullah Abdullah da dahil olmak üzere ‘laik otoritelerin’ temsilcileriyle iletişim kurmak için önce Katar'a, ardından da Kabil'e gitti.

Lavrov, Taliban tarafından ilan edilen geçici hükümetin Afgan toplumunun etnik, dini ve siyasi açıdan tüm yönlerini yansıtmadığını belirterek şu açıklamada bulundu:

“Bu nedenle sürekli temas halindeyiz. Birinci öncelik ülkeyi 1996-2001 yılları arasında yönettiklerinden farklı olarak kapsayıcı bir hükümet kurma, kadın haklarına saygı gösterme, terörizm ve aşırıcılıkla mücadele etme ve militanları Afganistan topraklarına saldırı başlatmak için kullanmalarını önleme vaatlerini yerine getirmektir.”