image

PeyamaKurd - ABD'li general Harrigan'ın yaptırımlar nedeniyle İncirlik’teki faaliyetlere ilişkin hiçbir tehdit görmedikleri açıklamasını değerlendiren Rus uzman Ponomarenko, Beyaz Saray'ın sert adımlar atması halinde üsteki faaliyetlerinin kısıtlanabileceğini dile getirdi.

Rus haber ajansına açıklamada bulunan Rusya Stratejik Konjonktür Merkezi'nden hava savunma ve uçaksavar sistemleri uzmanı Oleg Ponomarenko, "Hem tarihi, hem teknolojik açıdan, silahlar ve onların konuşlandırılması bakımından tarafların birbirine bağlılığı son derece yüksek. Bu bağ, her iki tarafa da sert adımlar atılması da dahil olmak üzere hareket özgürlüğü vermiyor. Bundan dolayı, bir tarafın herhangi bir eylemi, diğer tarafın bir şeyleri kısıtlamasına veya ilişkilerin bozulmasına yol açıyor. Bu, bir yandan duruma istikrar kazandırırken, diğer yandan da her zaman belirsizlik yaratıyor" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Suriye ile ilgili İncirlik üssü kartını kullanabileceğini belirten Ponomarenko, Türkiye’nin, bazı durumlarda İncirlik'teki Amerikan varlığına yönelik önlemler alabileceğini belirtti.

Rus uzman değerlendirmesinde, "Eğer ABD bazı alanlarda sert adımlar atacak olursa, Türkiye elbette Washington'ın faaliyetlerini kısıtlamaya yönelik kararlar alabilir. Ancak çok belirgin bir durum oluşmadıkça Türklerin bu tür girişimde bulunmasının anlamı yok" diyerek, Washington herhangi olumsuz bir adım atana kadar İncirlik'i mevcut rejim dâhilinde kullanmaya devam edebileceğini belirtti.

Rus uzman açıklamasında, "Burası, geleneksel olarak ciddi bir kale konumunda. Bu Soğuk Savaş'ın bir yansıması, Burada ikili ilişkiler değil, Türkiye'nin NATO üyesi olması daha büyük önem arz ediyor. Evet, bu da bir bağımlılık, bağlılık unsurudur" sözlerine yer verdi.