image

PeyamaKurd - Rusya ve Çin’in dolardan vazgeçme planı değerlendiren ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, söz konusu olasılığının kendilerini korkutmadığını ileri sürdü.

Rusya ve Çin'in dolardan vazgeçme olasılığının Fed'i endişelendirip endişelendirmediği yönündeki soruya yanıt veren FED Başkanı Powell, "Radarlarımızda böyle bir şey yok. Dolar dünyanın rezerv para birimi ve onunla rekabet edebilecek başkası bir para birimi yakın bile değil" ifadesini kullandı.

FED Başkanı Powell ayrıca açıklamasında, "Doların gücü, işleyen ABD demokratik kurumları, açık piyasalar ve düşük enflasyon ile sağlanır" sözlerine yer verdi.

Öte yandan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, St Petersburg Ekonomi Forumu’ndaki (SPIEF) açıklamalarında, "Merkez Bankası gibi biz de Ulusal Varlık Fonu'na dolar cinsinden hisse yatırımını azaltma kararı aldık. Şu an fondaki hisse yatırımlarının yüzde 35’inin dolar cinsinden, yüzde 35’inin de euro cinsinden olduğunu düşünürsek, dolar hisselerinden tamamıyla çıkma kararı verdik” demişti.