image

PeyamaKurd - Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesi için 2020 yılında sağlanan kapsamlı ateşkesi tekrar yürürlüğe koymak için Rusya ve Ukrayna'nın anlaşmaya vardığı belirtildi.

Kiev ve Moskova arasında yapılan anlaşma sonrası Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin en üst düzey danışmanlarından Andriy Yermak, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) arabulucuğu ile varılan anlaşmanın bölgedeki gerilimi azaltmak üzere önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Anlaşma sonrası basına konuşan üst düzey bir Ukraynalı yetkili, "Önümüzdeki Noel döneminin gerilimsiz ve huzurlu geçmesini diliyoruz" ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta başında, Batı'nın soruna agresif yaklaşımının devam etmesi halinde "gerekli teknik askeri önlemleri alacaklarını" söylemişti. Putin bugün ise NATO'nun Doğu Avrupa'daki askeri faaliyetlerini durdurmasını ve Ukrayna'nın Batı ittifakına katılmasına onay vermeyeceğini garanti etmesini istedi.

Rusya yetkilileri ile önümüzdeki ay görüşmeye olumlu baktığını belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Ukrayna'nın ittifak üyeliğinin NATO ve Kiev'in vereceği bir karar olduğunu kaydetti.