image

PeyamaKurd - Irak'taki siyasi gerilim ve protestoların yankıları sürerken Sadr Hareketi, krizin çözümü için şartlarını açıkladı. Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, 2003'ten bu yana siyasi sürece dahil olan tüm parti ve şahsiyetlerin aradan çekilmesi halinde 72 saat içinde bir anlaşma imzalamaya hazır olduklarını ifade etti.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın “Bakanı” olarak bilinen Salih Muhammed Iraki, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile, Sadr’ın şartlarını duyurdu.

Tüm liderler rütbelerinden çekilsin!

Iraki açıklamasında, "Parlamentoyu feshetmek ve erken seçim yapmaktan daha önemli şeyler var" diyerek şu sözlere yer verdi:

"En önemli şey; 2003'teki ABD işgalinden bugüne kadar siyasi sürece dahil olan tüm parti ve şahsiyetler, liderler, bakanlar, özel rütbeliler rütbelerin aradan çekilmesi. Kesinlikle buna Sadr hareketi de dahil. Birleşmiş Milletler de dahil tüm inisiyatif almak isteyen çevrelerin görüşü bu. Ben de 72 saat içinde bu içerikte bir anlaşma imzalamaya hazırım."

Ayrıca Sadr Bakanı Iraki açıklamasının devamında, "Bunun bir sonraki seçimlerden sonra uygulanacağı söylenmemeli. Ayrıca bu kanla yapılmamalı. Eğer gerçekleşmez ise, o zaman reform fırsatı yoktur, o zaman da gelecekte olanlar için benim devreye girmeme gerek kalmaz" mesajında bulundu.