image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi topraklarında düzenlediği operasyonlarına tepki gösteren Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Türkiye’nin Irak topraklarına yönelik saldırılarını durdurması çağrısında bulundu.

Başkent Bağdat’taki bulunan Bağdat Sarayı'nda Arap ülkelerinin Büyükelçileriyle bir araya gelen Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, TSK'nın operasyonlarına değindi.

Görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Basın ofisi, Arap ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesinin yanı sıra çeşitli alanlarda yapıcı iş birliği ve karşılıklı çıkarların elde edilmesinin yolları tartışıldığını bildirdi.

TSK'nın operasyonlarına değinen Berhem Salih, Ankara yönetiminin operasyonlarını bir an önce durdurması gerektiğini belirterek, “Türk askerlerinin ihlallerine son vermelidir. Söz konusu operasyonlar hem Irak’ın egemenliğine hem de bölgenin güvenliğine bir ihlaldir. Kardeş ülkelerin ve Arap Birliği'nin Irak’ta devam eden Türkiye’nin ihlallerine karşı tutum almaları gerekiyor” ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki sınır sorunlarının diplomatik yollarla, ciddi diyalog ve ortak iş birliğiyle çözüme varılacağını belirten Salih, bunun için ortak çalışma ve koordinasyonun gerekliliğine vurgu yaptı.