image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Irak Kürtlerinin deneyimi Suriye’ye de aktarılmalı. Erbil deneyimi Irak ve bölgede farklıdır” ifadelerini kullandı. Lavrov ayrıca, ABD'nin hiç bir zaman Kürtler için bir çözüm bulamayacağını öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, ülkesinin dış politikasına dair değerlendirmelerde bulunduğu yıllık basın toplantısında konuştu.

Rûdaw muhabirinin Rojava ve Suriye hakkındaki sorusuna yanıt veren Lavrov, “Suriye Anayasası Taslak Komitesi'ndeki Kürtlerin Suriye'deki tüm Kürtleri temsil etmediğini" dile getirdi.

“Erbil deneyimi Irak ve bölgede çok farklı”

Lavrov, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), kendilerinden Özerk Yönetim ile Suriye hükumeti arasındaki ilişkileri normalleştirilmesi için yardım istediğini dile getirdi.

Geçmiş süreçte Bağdat ve Erbil’i ziyaret ettiğini, Suriye ve Iraklı Kürt taraflarla görüştüğünü belirten Lavrov, “Erbil deneyimi Irak ve bölgede çok farklı. Irak’taki Kürtlerin deneyimi Suriye’ye de aktarılmalı” dedi.

Bazı tarafların Irak ve Suriye’yi çekişme alanı olarak kullandığını dile getiren Lavrov, Irak seçimlerine ilişkin bir soruya da, “Bu onların kendi iç içleri. Iraklı dostlarımızın güven içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Çünkü bu bizim ekonomik ve siyasi ilişkilerimizin temelini oluşturuyor” yanıtını verdi.

“ABD hiç bir zaman Kürtler için çözüm bulmaz”

Lavrov, “ABD hiç bir zaman Kürtler için çözüm bulmaz. ABD kuvvetleri Suriye’den çekildiğinde Kürtler kendilerine yardım için Rusya’dan yardım istedi” iddiasında bulundu.

Rojava’da Kürt taraflar arasındaki müzakerelere yönelikte konuşan Lavrov, “Kürtlerin bir kısmı Amerika’ya yakın, bir kısmı ise Türkiye’ye bağlı”  dedi.