image

PeyamaKurd - Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplar, Afrin’de sivilleri kaçırarak insan hakları ihlallerinde bulunmaya devam ediyor.

Afrin İnsan Hakları Örgütü, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı silahlı grubun 28 Kasım’da Bilbil beldesine bağlı Qota köyüne baskın düzenlediğini aktardı.

Bölgede çok sayıda evde arama yapıldığını belirten insan hakları örgütü, Silahlı grupların burada, Özerk Yönetim ile bağlantılı olduğu suçlamasıyla Abdulhanan Cafer ile Mustafa Sido isimli iki kişiyi kaçırdığını bildirdi.

Ayrıca insan haklarının yayımladığı raporda, 25 Kasım tarihinde Kokan köyü yolunda Omer Haydar Raşid adlı bir kişinin El Hamzat mensupları tarafından kaçırıldığını ve akıbetinin bilinmediği kaydedildi.

Raporda yine 25 Kaım’da Mehmudiye Mahallesi’nde Abdin Reşid ve annesi Emine’nin kaçırıldığı bilgisi paylaşıldı.

ENKS sivillerin kaçırılmasına tepki göstermişti!

İki gün önce, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yaptığı açıklamada, Türkiye destekli silahlı grupların Afrin’de insanların kaçırılmasını şiddetle kınamıştı.

ENKS ayrıca, İnsan hakları örgütlerine, uluslararası topluma ve Türkiye’ye seslenerek, Afrin’in asli vatandaşlarının yerinden edilmesine ve bölgenin demografisini değiştirecek planın uygulanmasına yol açacak adımların durdurulması için çağrıda bulunmuştu.