image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bosna Hersek'teki ayrılıkçı söylem ve dış etkenlerden endişeli olduklarını bildirdi.

Stoltenberg, Batı Balkan turu kapsamında ilk durak olarak geldiği Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo ile bir araya geldi.

Söz konusu olan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, NATO'nun Bosna Hersek'in üyelik sürecine destek verdiğini ve vermeye devam edeceğini vurgulayarak bu ifadelere yer verdi:

"Bosna Hersek ve bölgedeki güvenlik durumunu ele aldık. NATO, Bosna Hersek'in egemenlik ve toprak bütünlüğünü desteklemektedir."

"AB üyelik sürecinde gösterdiği ilerlemeden ötürü tebrik ederim"

Stoltenberg açıklamsına devam ederek, "Bosna Hersek'teki ayrılıkçı söylem ve dış etkenlerden endişeliyiz. Özellikle Rusya'nın. Bu durum istikrarı ve reformları tehlikeye sokuyor. Tüm liderler birlik ve kalkınma için çalışmalı. NATO yıllardır Bosna Hersek'teki istikrar için çalışıyor" dedi.

NATO'nun Bosna Hersek'teki Avrupa Birliği Barış Gücüne (EUFOR Althea) desteğini sürdürdüğünü aktaran Stoltenberg, "Her ülke kendi güvenlik düzenlemelerine dışarıdan hiçbir müdahale olmadan karar vermeli. Bosna Hersek'i özellikle Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde gösterdiği ilerlemeden ötürü tebrik etmek isterim" dedi.

Bu arada, Stoltenberg, Bosna Hersek'in ardından Batı Balkan turuna bugün Kosova ile devam edecek.