image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine dair açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, söz konusu iki ülkenin Türkiye ile imzaladıkları üçlü muhtıraya uyduğunu ifade etti.

İsveç'te düzenlenen Folk och Försvar Güvenlik Konferansı'na katılarak konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik sürecine değindi.

Stoltenberg açıklamalarında, iki ülkenin Türkiye ile Haziran 2022'de Madrid'deki NATO zirvesinde terörle mücadeleyi artırma ve işbirliğini güçlendirme amacıyla üçlü muhtıra imzaladığını anımsattı.

Açıklamasında bu sayede NATO'nun İsveç ve Finlandiya'yı üyeliğe davet kararı aldığını belirten Stoltenberg, "Anlaşmaya uyulduğunu görmekten mutluyum" ifadesini kullandı.

İsveç ve Finlandiya yakında ittifaka katılacak!

Stoltenberg, iki ülkenin üyelik katılım protokolünün şu ana kadar 30 NATO müttefikinin 28'i tarafından onaylandığını anımsatarak, İsveç ve Finlandiya'nın yakında ittifaka katılacağına inandığını belirtti.

NATO'ya başvuru yapmalarından sonra iki ülkeye bazı NATO müttefiklerinin güvenlik garantileri verdiğini, NATO'nun bölgede varlığını artırdığını belirten Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın artık NATO toplantılarına ve entegre askeri iş birliğine dahil olduğunu vurguladı.