image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'daki saldırı ve askeri harekatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmayı dondurmaya çalıştığını, çatışmaya barışçıl bir şekilde son vermeye yönelik hiçbir işaret göstermediğini kaydetti.

Financial Times (FT) tarafından düzenlenen etkinliğe video konferans yöntemiyle bağlanan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna planına değindi.

Ukrayna'daki savaş ile ilgili NATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre FT Editörü Roula Khalaf'a konuşan Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya desteğini sürdürmesinin önemine dikkat çekti.

Çatışmanın muhtemelen kış boyunca daha sakin bir aşamaya gireceğini belirten Stoltenberg, Rusya'nın çatışmaya barışçıl bir şekilde son vermeye yönelik hiçbir işaret göstermediğini belirtti.

"Rusya, çatışmayı dondurmaya çalışıyor"

NATO Genel Sekreteri açıklamasında, Ukrayna'nın sahada ilerleme kaydettiğine değinerek, "Rusya, güçlerini toplamak ve daha sonra büyük bir saldırı başlatmak için çatışmayı dondurmaya çalışıyor" mesajında bulundu.

Ayrıca Stoltenbergkonuşmalarında, Rusya ile herhangi bir müzakerenin zamanlamasına ve içeriğine Ukrayna'nın karar vereceğini dile getirdi.