image

PeyamaKurd - BMGK'da konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad yaptığı açıklamada, ülkesinin kapılarının mültecilerin güvenli dönüşü için ardına kadar açık olduğunu dile getirdi.

New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda mülteciler konusuna değinen Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, "Suriye'nin kapılarının tüm mültecilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü olarak geri dönmeleri için ardına kadar açık olduğunu açıkça belirttik" sözlerine yer verdi.

Mikdad, batılı ülkelerin Suriyelilerin durumundan istifade ettiğini iddia ederek, "Bazıları, insani amaçlarla veya Suriyelilerin çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmayan bir gündeme hizmet etmek için onların acılarından yararlanmaya devam ediyor" ifadesini kullandı.

Geçen hafta Rus haber ajansı Sptunik'e konuşan Faysal Mikdad, Şam'ın Türkiye'nin Suriye'deki varlığını bir “işgal eylemi” olarak gördüğünü ve Ankara'nın güçlerini derhal geri çekmesini istediğini söylemişti.

Mültecilerle ilgili Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bir raporda, ülkeye dönen çok sayıda Suriyeli mültecinin tutuklandığını, ortadan kaybolduğunu ve işkenceye maruz kaldığını belirtti.