image

PeyamaKurd - Taliban, ABD ve NATO güçlerinin, Afganistan'dan asker çekmesinin ardından Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlama ve işletme önerisini gündeme getiren Türkiye’ye tepki gösterdi.

Taliban, Türkiye’nin bir NATO ülkesi olduğunu belirterek, bu öneriyi kesin bir dille reddettiğini duyurdu.

Taliban’ın Doha'da bulunan sözcüsü Süheyl Şahin, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Türkiye son 20 yılda NATO'nun bir parçasıydı, dolayısıyla 29 Şubat 2020'de ABD ile imzaladığımız anlaşma kapsamında Afganistan'dan çekilmeliler” diye konuştu.

"Diğer yandan Türkiye büyük bir Müslüman ülke ve Afganistan'la tarihi bağları var" diyen Taliban Sözcüsü, "Gelecekte Afganistan'da yeni bir İslami hükümet kurulduğunda Türkiye ile yakın ve iyi ilişkiler içerisinde olmayı umuyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde "siyasi, mali ve lojistik destek" karşılığında Türk ordusunun Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda güvenliği saylayabileceğini söylemiş ve bu konuda Amerikalı yetkililerle görüştüklerini bildirmişti.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, teklifle ilgili, "Bunları müttefiklerle, ABD'yle, diğer ülkelerle ve NATO'yla görüşüyoruz. Türkiye'nin önerisi, NATO çatısı altında olmasa bile, NATO ve önemli ülkelerin desteğiyle bazı ülkeler bu sorumluluğu üstlenebilir" demişti.