image

PeyamaKurd - ABD ve Tayvan arasındaki ilişkiler nedeniyle Çin'den tehdit açıklamalar gelmeye devam ederken Tayvan, Çin'in savaş uçakları ve savaş gemileri ile adayı çevreleğini bildirdi.

Son gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından başlattığı askeri tatbikatların ikinci gününde toplam 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Çin'in adayı tamamen çevrelediğine dikkat çeken bakanlığın açıklamasında, uçak ve gemilerden bazılarının, Tayvan Boğazı'nda taraflar arasında fiili deniz ve hava hattını belirleyen "orta çizgi"yi geçtiği vurgulandı.

Ayrıca Tayvan Savunma Bakanlığı açıklamasının devamında, Çin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği ifade edildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün tatbikatların ilk gününde, 22 Çin savaş uçağının tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattını geçtiğini bildirmişti. Ayrıca Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan'ın "kara suları" olarak gördüğü bölgeye düştüğü ifade edilmişti.