image

PeyamaKurd - Dünyada ekonomisi en gelişmiş ülkelerin grubu 2014'te Ukrayna/Kırım krizi gerekçe gösterilerek Rusya'nın üyeliğinin askıya alınması sonucu G8 iken G7 olmuştu.

G7’ye hazırlıklarının sürdüğü günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Kanada'ya uçmak için Beyaz Saray'dan ayrılırken gazetecilere bir konuşma yaparak, “İsteseniz de istemeseniz de G7 zirvesinde Rusya olmalı” ifadesini kullandı.

Rusya’nın üyeliğinin askıya alınmasıyla ilgili konuşan Trump, her şartta Rusya’nın da G7’ya katılması gerektiğini belirterek, “İsteseniz de istemeseniz de G7 zirvesinde Rusya olmalı” diye konuştu.

Trump, Rusya'nın gruba geri dönmesiyle G8 halinin alınması çağrısı yaparak, bugün Kanada'da başlayan G7 zirvesine de aslında Rusya'nın katılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Trump, “Eskiden G8'di, çünkü Rusya içindeydi, artık Rusya içinde değil. Ama Rusya bu toplantıda hazır bulunmalıydı” diyerek, zirvede liderlere Rusya'nın dahil edilmesi tavsiyesinde bulunacağını söyleyerek, “İsteseniz de istemeseniz de, siyaseten doğru olmayabilir, ama yönetmemiz gereken bir dünya var. Eskiden G8 olan G7, Rusya'yı dışarı attı, ama Rusya'yı geri almalı, çünkü müzakere masasında Rusya'yla olmalıyız” şeklinde konuştu.