image

PeyamaKurd - Rojava’ya ilişkin açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Türkiye'nin Rojava’ya başlattığı operasyonu onaylamadığını duyurdu. 

Trump, Rojava’ya yönelik açıklamasında, “Bu sabah NATO üyesi Türkiye Suriye’yi işgal etti. ABD bu saldırıya onay vermemektedir. Türkiye’ye de bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu net bir şekilde iletmiştir. Bölgede ABD askeri bulunmamaktadır” sözlerine yer verdi. 

Trump, operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askerinin olmadığını belirterek, "Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu” sözlerine yer verdi. 

Açıklamanın devamında şunları dile getirdi, "Türkiye, hapisteki tüm IŞİD savaşçılarının bu şekilde kalmasını sağlamaktan ve IŞİD'in herhangi bir şekil veya formda yeniden ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz."