image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 Rus savunma sistemleri nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması halinde buna karşılık vereceklerini ifade etti.

Erdoğan, yabancı basınla yaptığı sohbet toplantısında S-400 anlaşmasının bitmiş bir anlaşma olduğunu söyleyerek, Washington'un Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağı görüşünde olduğunu belirti.

Krize ilişkin uyarıda bulunan ve ABD'nin olası bir yaptırıma karşı çok dikkatli olması gerektiğini belirten Erdoğan, Washington'un patriot savunma sistemi konusunda uygun bir teklifte bulunmadığını, F-35 programından çıkarılmaları halinde ise konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını dile getirdi.

Erdoğan, NATO ve yaptırımlar konusunda ise Amerika'nın herhangi bir NATO ülkesi üyeyi çıkarma yetkisi olmadığını söyleyerek, Amerika'nın bu yaptırımlar konusunda çok daha hassas davranması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Türkiye'nin NATO'nun en önemli ve en güçlü ülkelerinden biri olduğuna değinen Erdoğan, "NATO içindeki şu ana kadar yaptığı bütün uygulamalarıyla NATO'nun bu kadar dayanışmacı ülkesini yaptırımlara tabii tuttuğu zaman Amerika bunu çok iyi düşünmesi lazım. Bizim de kendimize has karşı yaptırımlarımız olacaktır, biz bunlara evet demeyiz" ifadesini kullandı.