image

PeyamaKurd - Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilim sürerken Erdoğan, Atina yönetimine uyarıda bulunarak, “Yunan siyasetçileri kızdırarak üzerimize salanların 'Büyük Türkiye' projesini engellemeye çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Atina yönetimi kışkırtmalardan vazgeçmelidir” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı kabinesi Beştepe'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki toplandı. Erdoğan toplantı sonrası gündeme ilişkin basın açıklamasında bulundu.

"Atina yönetimi kışkırtmalardan vazgeçmeli"

Gündemin yanı sıra Ankara-Atina arasındaki gerilime de değinen Erdoğan şu sözlere yer verdi:

“Komşumuz Yunanistan'ın her tarafı buram buram tahrik ve provokasyon kokan politikalarını ibretle takip ediyoruz. Yunanistan ne siyasi ne askeri ne de ekonomik olarak bizim muhatabımız olamaz.

Yunan siyasetçileri kızdırarak üzerimize salanların 'Büyük Türkiye' projesini engellemeye çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Atina yönetimi kışkırtmalardan vazgeçmelidir.

Türk askerinin süngüsünün önünden kaçtıkları günü zafer günü olarak kutlayanlar henüz bunların hesabını vermediler.”

Ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden “adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayri askeri statüyü ihya etmesi” istendi.