image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'daki nükleer santraldeki operasyonlarına ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Grossi'den açıklama geldi.

Açıklamasında Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Zaporijya'ya yönelik dünkü bombardımanın son derece kaygı verici olduğunu belirten Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Grossi, "Bu, Ukrayna ve etrafında halk sağlığını ve çevreyi tehdit edebilecek gerçek bir nükleer felaket riskine işaret ediyor" ifadesini kullandı.

UAEA'dan yapılan yazılı açıklamada, Başkan Rafael Mariano Grossi'nin Zaporijya Nükleer Santrali’nin bulunduğu alana yönelik dün gerçekleştirilen bombardımana ilişkin görüşlerine yer verildi.

"Böyle bir adım ateşle oynamak anlamına geliyor"

Ukrayna ve Rus yetkililerden dünkü gelişmeye ilişkin bilgi alındığını dile getiren Grossi, Ukraynalı yetkililerin, reaktörlerde herhangi bir hasarın meydana gelmediğini, radyolojik bir sızıntının da olmadığını ancak tesisin farklı yerlerinde çeşitli hasarların yaşandığı bilgisini kendileriyle paylaştığını vurguladı.

Ayrıca açıklamasında tesise ya da tesisten dışarıya yönelik herhangi bir ateşli silah kullanımının ciddi sonuçlar doğurabilecek bir felakete yol açabileceğine dikkat çeken Grossi, bu nedenle böyle bir adımının ateşle oynamak anlamına geldiğine işaret etti.