image

PeyamaKurd - Ürdün, Geçtiğimiz günlerde yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Toplantısında Suriye meselesine ilişkin ilgili ülkelere krizin çözümü ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile koordinasyon oluşturulması için bir öneri sundu.

Ürdün kanadı, Suriye hükümeti ile SDG arasında Hawl Kampı ve terör örgütü IŞİD'in tutuklu üyeleri üzerinde koordinasyonun gerekliliğini vurgulayarak “Suriye hükümetinin bazı adımlar atması gerektiği” görüşünde.

Güvenilir kaynakların PeyamaKurd’e aktardığı bilgilere göre Ürdün, "Uluslararası toplum, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye hükümeti arasında Suriye'nin kuzeydoğusundaki (Rojava) güvenlik durumuna ilişkin anlaşmaları kolaylaştıracak adımlar atmalı” önerisinde bulunuyor.

Ürdün'ün önerisinde, Suriye rejiminin atacağı adımların Suriyeliler lehine dikkatle belirlenecek saiklerle kademeli olarak değiştirilmesini ve mültecilerin gönüllü olarak geri dönüşü için yeterli ortamı sağlamayı amaçlayan yeni bir yol sunuluyor.

Ürdün’ün söz konusu önerisinde 5 madde yer alıyor:

  1. Suriye halkına verilen uluslararası yardımın arttırılması, özellikle yardımların geldiği sınır geçişlerinin artırılması
  2. Suriyeli mültecilerin ülkeye dönüşlerinin hızlandırılması. Ama rejimin gönüllü geri dönüşleri kolaylaştıran adımları kabul etmesi şartı ile
  3. Suriye'de siyasi bir çözüm ortamı hazırlamak için Suriye hükümeti ile Türkiye destekli muhalefet arasında ikili bir uzlaşma yaratmak
  4. Suriye'de tüm taraflarca işlenen işkence ve diğer suçların soruşturulmasına destek verilmesi
  5. BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına göre siyasi çözümün üretilmesi

Bunlara ek olarak, Ürdün'ün önerisinde dört talep yer alıyor:

  1. Yeniden formüle edilmiş bir anayasa
  2. Tutukluları serbest bırakmak ve kaçırılanların akıbetini açıklamak
  3. Suriye’de daha kapsamlı bir yönetime yol açacak yönetim organının oluşturulması
  4. Uluslararası denetimli seçimler

Ürdün, Suriye’de Kürtlerin de haklarının korunmasından yan tavır takınarak önerilerinde şu açıklamalara da yer verdi:

Uluslararası toplum, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye hükümeti arasında Suriye'nin kuzeydoğusundaki (Rojava) güvenlik durumuna ilişkin anlaşmaları kolaylaştıracak adımlar atmalı. Ayrıca ABD’nin Al-Tanf' askeri üssünden çekilmesinin önünü açacak teklifler sunulmalı ve DSG güçleri ile uzlaşmaya gidilmelidir.