image

PeyamaKurd - Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ardından yaptığı açıklamada, “On binlerce yurttaşımız vatanlarını korumak için yurtdışından geri döndü. Ukrayna dışında dünyada hiçbir ulus barışı daha fazla istemez” ifadesini kullandı.

BMGK'da "Ukrayna'da Barış ve Güvenliğin Korunması" başlığıyla gerçekleşen toplantıda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba da konuştu.

Buradaki konuşmalarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkesinde aldığı kısmi seferberlik kararına atıfta bulunan Bakan Kuleba, Ukrayna vatandaşlarının ülkeye dönerek cepheye gittiğini ancak Rus vatandaşlarının seferberlik kararı sonrasında ülkeyi terk etmeye başladığına vurgu yaptı.

Ayrıca açıklamasında, "Rusya bir şeyi anlamalı. Asla hepimizi öldüremeyeceksiniz. Neden biliyor musunuz?" diyen Kuleba şu sözlere yer verdi:

"24 Şubat'ta Rusya Ukrayna'ya her yönden saldırdığında, on binlerce yurttaşımız vatanlarını korumak için yurtdışından geri döndü. Rusya'da seferberlik ilanının ilk gününde binlerce Rus yurtdışına uçak biletleri aldı. Bu uçak biletlerin büyük çoğunluğu birkaç saat içinde tükendi."

Ayrıca Kuleba, Putin'in açıkladığı kısmi seferberlik kararını “yenilgi” olarak yorumlayarak, "Bu karar tüm dünyaya karşı yenilginin ilanıdır" mesajında bulundu.