image

PeyamaKurd - Ukrayna-İngiltere’nin ‘Cossack mace – 2021’ komuta ve personel tatbikatına, aralarında beş NATO üyesi ülkenin temsilcilerinin de yer aldığı binden fazla askerin katılacağı bildirildi.

Tatbikatın birkaç ay içinde gerçekleşeceği belirtilen açıklamada, “Tatbikatın operasyonel-stratejik arka planı, Ukrayna’nın çevresindeki askeri ve siyasi durumun gelişimine ilişkin olasılıkları göz önünde bulunduruyor. Tatbikat senaryosuna göre, çokuluslu tugayın karargah ve birimleri, saldırgan ülkenin silahlı kuvvetlerinin büyük ölçekli saldırısını püskürtme görevini yerine getirecek” denildi.

Açıklamada, tatbikatta özellikle, devlet sınırları ve toprak bütünlüğünü eski haline getirmek için komşu devletten gelecek saldırılara karşı savunmadan saldırıya geçiş faaliyetlerinin yürütüleceği belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu uluslararası tatbikatın bir diğer önemli görevi de, askeri birimler için hizmet içi eğitim merkezinin yeteneklerinin daha da iyileştirilmesi ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile NATO üyesi ülkelerin ordularının uyumluluğunu daha da artırmak için en etkili araç olan geniş çaplı uluslararası tatbikatların yürütülmesini sağlamaktır.”