image

PeyamaKurd - Yapılan başkanlık seçimlerinin ardından ABD Kongre binası önünde Donald Trump destekçilerinin yapacağı gösteri yeniden başladı.

6 Ocak'taki Kongre baskınının benzeri yaşanmaması için Washington polisi ve Ulusal Muhafızlar sıkı önlem aldı. Göstericilerin sayısı 700'le kısıtlandı.

Gösterilerde göre alan Washington ve Kongre polisi, daha fazla, hatta silahlı gösterici gelebileceği kaygısıyla bölgede önlemlerini arttırdı. Eğer planlandığı gibi giderse gösterilerin fazla uzaması beklenmiyor.

Kongre çevresindeki yüzlerce aşırı sağcı göstericinin, Başkan Joe Biden'ın seçim zaferinin tescilini durdurmak amacıyla Kongre baskınına katılmakla suçlanan 600'den fazla kişiyi desteklemek için Washington’da olması bekleniyor.

ABD Kongre Polisi Şefi J. Thomas Manger dün yaptığı açıklamada, gösteriyle ilgili "bazı şiddet tehditleri olduğunu" söyledi.

Manger düzenlediği basın toplantısında, emniyet müdürlüğünün, gösterinin olaysız sona ermesi için "güçlü bir planı" olduğunu belirtti.

Manger, polisin hazırlandığı risklerden birinin Trump destekçileri ve karşıt protestocular arasındaki çatışmalar olduğunu söyledi.