image

PeyamaKurd - ABD basınından Washington Post (WP) yayın kurulu tarafından, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda cinayete kurban giden gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölümünün 3. yılı nedeniyle yayımlanan makalede, "Kaşıkçı için adaletin sağlanamadığı" ifade edildi.

Cinayete kurban eden Cemal Kaşıkçı’nın Suudi yönetimine karşı WP'de kaleme aldığı yazılarından örnekler verilen makalede, “Otoriter yönetime karşı ses çıkarma görevi üzerine düşünmek için iyi bir zaman" sözlerine yer verildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın baskıcı yönetimine devam ettiğine işaret edilen makalede, “Kaşıkçı için adalet sağlanamadı ve sesini yükseltecek başkaları için de ufukta kara bulutlar var" açıklamasında bulunuldu.

"Kaşıkçı bu savaşın zorluğunun farkındaydı"

Gazetenin makalede, demokrasi konusundaki karamsar tablonun ABD Başkanı Joe Biden’ın karşısına çıkacağı yorumu yapılarak, dış politikada insan hakları ve özgürlükleri öne çıkaran vaatleri hatırlatıldığı, gidişatı tersine çevirmek için konuşmalardan ve yaptırımlardan daha fazlasının gerektiği vurgulandı.

Ayrıca gazetenin yayımladığı makalede şu ifadelere yer verildi:

“Cemal Kaşıkçı, bu savaşın zorluğunun ve öneminin kesinlikle farkındaydı. Onun hatırasını onurlandırmanın en iyi yolu, Suudi Arabistan için aradığı özgürlüğü amansızca sürdürmek ve her yerde inşa etmektir.”