image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri, Doğu Akdeniz'de kriz yaşayan Türkiye ile Yunanistan'ın çatışmayı önleme mekanizmaları kurmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Buna göre askeri heyetler arasında teknik görüşmeler başladı, ama henüz mutabakata ulaşmadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün 'Türkiye ile Yunanistan'ın çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşme yapma kararı aldığı' açıklamasına Yunan kaynaklardan gelen yalanlamanın ardından, bugün yeni bir açıklamada bulundu.

Genel Sekreter, NATO çatısı altında Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında teknik görüşmelerin başladığını, henüz bir mutabakata varılmadığını duyurdu.

NATO Kuzey Atlantik Konseyi'nin daimi temsilciler seviyesindeki toplantısından sonra basına açıklama yapan Stoltenberg, iki NATO müttefikinin askeri heyetleri arasında başlayan süreçle ilgili şunları dile getirdi:

"Anlaşmadan ziyade teknik görüşmeyi içeriyor. Teknik görüşmeler siyasi müzakereden ayrı tutulmalı.Kesin bir karar verilmedi, ama konuşmalar başladı. Gerginliği azaltma mekanizmasını devreye sokmaya çalışıyoruz."